Rider või technical rider

Sisuliselt on tegemist tehniliste vajaduste nimekirjaga. Selleks, et näiteks tuuril olev ansambel ei peaks iga kontserdikoha jaoks eraldi tehnilisteste vajaduste nimekirja koostama, luuakse dokument, milles on kõik detailselt lahti kirjutatud.

Üldjuhul on kirjas ansambli asetus, kõik vajaminevad mikrofonid, kaablid jms. Lisaks pannakse sinna sageli ka esinejate ruumi või siis backstage nõudmised alates pudeliveest ja lõpetades eksootiliste jookidega (seda nimetakase hospitality rider’iks).

Korraldajatel soovitan ennast raideritega kurssi viia, kuna näen igapäevaselt palju probleeme, mis võiksid jääda ära just siis, kui mõlemad osapooled tehnilistest kokkulepetest kinni peaks. Artistidel soovitan raiderid korralikult läbi mõelda ja võimalusel teha kaks varianti. Üks on miinimumraider, mille saadate väikestesse klubidesse ja kohvikutesse (no pole vaja kaheksat monitori 🙂 ja teine on suurte kontserdikohtade ning festivalilavade tarbeks.

brazzbrothers.com

Aegade jooksul on maailmas nähtud väga erinevaid rider‘eid. Üks kurioosseimaid, millest siiani palju kõneletakse, on aastakümnete tagune Van Halen’i oma. Nimelt oli selles kirjas, et esinejate ruumis peavad olema M&M’s kommid, kuid kõik pruunid peavad olema eraldatud. Väga tüütu ja korraldaja jaoks täiesti arusaamatu punkt… kuid kas ikka oli?

Nimelt oli tegemist nn 126. artikliga ja see oli paigutatud väga paksu ja keerulise raideri tehnilise osa keskele. Kui nüüd esinejad saabusid kontseripaika ja nägid, et kommid on eraldamata, said nad teada, et suure tõenäosusega pole raiderit korralikult läbi loetud ning täitmata võivad olla eluliselt väga olulised punktid, mis on kontserdi toimumise seisukohalt üliolulised. Raideri mittetäitmine tõi kaasa kontserdi ärajäämise.

Soovitan vaadata huvitavat videot David Lee Rothiga:

Raider
Mis asi on Rider?
Jaga: